Season 20-21: Opening Fixtures (ESL/EaSL/EOFL/EAL/ESBL – 4/5/6 Sept) [20-21 All 3.9.20]

Compiled by Scott W [Twitter: @ScottMHC14]

Hello and welcome to a comprehensive list of the the Fixtures that take place on the opening weekend of league action in the Essex Senior, Eastern Senior League South, Essex Olympian League divisions, Essex Alliance League’s top two tiers plus the Essex & Suffolk Border League Premier & the Women’s FA Cup Extra Prelim Rd for our local sides which starts on Sunday 6th September.

Thanks for reading & enjoy whichever game you attend this attend.


Essex Senior League 

Friday 4th Sept  – West Essex  v  Takeley   | Mayesbrook Park [3G]

Saturday 5th September – 3pm KO’s

 Cockfosters v Hoddesdon Town | Chalk Lane

Enfield  v  St Margaretsbury   | Woodside

Hadley  v  Woodford Town   | Brickfield Lane

Hashtag Utd  v  Ilford  | Len Salmon Stadium [3G]

Redbridge  v  Saffron Walden Town  | Oakside

Southend Manor  v  Sawbridgeworth Town  | Southchurch Park

Sporting Bengal Utd  v  Walthamstow  | Mile End

Stansted  v  Clapton  | Hargrave Park

——————————————–

    Eastern Senior League South    Sat 5th September 3pm KO’s

Brimsdown  v  Harwich & Parkeston  | Chadfields

Burnham Ramblers  v  Wormley Rovers   | Leslie Field

Coggeshall Utd  v  Newbury Forest   | West Street

Frenford  v  Holland   | The Drive [3G]

Hackney Wick  v  Benfleet   | Spa Road, Witham

Halstead Town  v  Athletic Newham   | Rosemary Lane

Little Oakley  v  Barkingside   | Memorial Stadium

White Ensign  v  Wivenhoe Town   | Burroughs Park

——————————————

      

EOFL Crest

Essex Olympian League Fixtures

Saturday 5th September 2020   (2.30pm KOs unless stated)

EOFL Premier Division

Buckhurst Hill  v  Kelvedon Hatch   | Roding Lane

Catholic Utd  v  Canning Town  | Len Forge Centre [3G]**

Hutton  v  Basildon Town    | Polo Fields

Old Southendian  v  Bishop’s Stortford Swifts   | Garon Park [3G]

Rayleigh Town  v  Harold Wood Athletic   | London Road

Springfield  v  Leigh Ramblers   |  Springfield Hall Park

Sungate  v  Shenfield AFC   | Ilford Wanderers RFC

 ** = Indicates Catholic Utd’s new home ground for 2020-21 Season

EOFL Division One

Old Chelmsfordians  v  Rayleigh Town Res  | Lawford Lane

EOFL Division Two

Beacon Hill Rovers  v  Old Southendian Res   | Wickham Bishops Spts Gound

Harold Wood Athletic Res v  Leigh Town   | Harold Wood Park [Pitch #1]

EOFL Senior League Cup  (2.15pm KO unless stated)

Collier Row  v  Toby  | Forest Row Centre (Pitch #1)

Corinthians  v  Runwell Sports   | Stambridge Memorial Ground

Epping Town  v  Hullbridge Sports ‘A’   | Epping Rugby Club, Upland Rd**

** Denotes that Epping Town will play home games at Epping Rugby Club this season, leaving previous home Stonards Hill for 2020-21

Hashtag Utd Development  v  Manford Way   | Barleylands Road

Laindon Orient  v  Ongar Town  | Markhams Chase, Laindon Link

Lakeside Utd  v  Snaresbrook   | Lakeside Spts Grd [3G] | (2.30pm KO)

May & Baker Res  v  Newbury Forest Res   | May & Baker Club

Old Barkabbeyans  v  Galleywood   | Barking Abbey School, South Park Drive

Ramsden Scotia  v  FC Hamlets        | Nursery Sports Ground

Ryan  v  AS Rawreth                  | Wadham Lodge Spts Grd [Grass Pitch]

Shoebury Town  v  ACD Utd    | Cupid’s CC (Pitch #2), Shoeburyness

Wakering Sports  v  Rochford Town   | Cupid’s CC (Pitch #1), Shoeburyness

EOFL Division Three

Basildon Town Res  v  Buckhurst Hill Res   | Basildon Sports Club

Toby Res  v  Leigh Town Res   | Ford’s, Newbury Park [Toby pitch]

EOFL Division Four

Chingford Athletic Res v Galleywood Res   | Town Mead [3G]

Shenfield AFC Res  v  Old Chelmsfordians Res   | The Drive, Warley

EOFL Senior Five

Collier Row Res  v  Epping Town Res   | Forest Row Centre (Pitch #2)

Herongate Athletic Res  v  Shoebury Town Res   | St Clere’s Sch [3G] (3pm KO)

Roydon  v  AS Rawreth Res   | Roydon Playing Fields

Runwell Sports Res  v  Springfield Res  | St Luke’s Park

  Essex & Suffolk Border League  Fixtures   

(Saturday 5 Sept)  (3pm KOs unless stated)

ESBL Premier Division

Brantham Athletic Res   v   Colne Athletic  |  Brantham Leisure Centre

Dedham Old Boys  v  Felixstowe & Walton Utd Res   | The Duchy Field

Gas Recreation  v  Flitch Utd    | Gas Rec Playing Field, Colchester

Hatfield Peverel  v  Earls Colne   |  Keith Bigden Memorial Ground

Lawford Lads  v  Little Oakley Res   |  School Lane  (2pm KO)

Stanway Peagasus   v   Barnston    |  Stanway School (3.30pm KO)

Sudbury Sports  v  White Notley  |  King’s Marsh [3G]

Tiptree Heath  v  Alresford Colne Rangers   |  Tollesbury Road

West Bergholt   v  Great Bentley   | Lorkin Daniell Playing Field

————————————————————

    

Essex Alliance League (Top two tiers) Fixtures   – Sat 5th September

Premier Division  – 2pm KOs unless stated

All Prospects  v  West Essex Res  | Roding Valley Sch [3G] (11.30am KO)

Blue Marlin  v  Chigwell Town   | Ford’s Sports Club (Newbury Park)
CSM London   v   Tower Utd
   | West Ham Community Ground [3G]

DT FC  v  Rapid Chingford    |  The Harlow Arena  [3G]  (3pm KO)

FC Baresi  v  Lymore Gardens   |  Hackney Marshes

FC Petrocub  v  London Cranes   | Noak Hill Sports Complex [3G pitch]

EAL Division One

Chadwell Heath Spartans   v  Eastside   | Mayfield Leisure Centre [3G]

Wapping    v   Francis Luke   |  Victoria Park, South Hackney

Woodford East  v  North East Lions   | Debden Park Sch , Loughton

Women’s FA Cup Extra Prelim Round Fixtures (local sides)

Sunday 6th September


Bedford  v  Corby Town

Colney Heath  v Herts Vipers

Newmarket Town  v  Wymondham Town

Northampton Town  v  Haverhill Rovers

Runwell Sports  v  Harlow Town
St Ives Town  v  Hartham UtdWroxham  v Kettering Town

Season 2020-21 Preview – Essex Alliance League [EAL 20-21 31.8.20]

 

Written by Scott W  [Twitter:@ScottMHC14] – Non-League/Grassroots Writer

Hello and welcome to a preview of the coming season’s Essex Alliance League {EAL) divisions, focusing on the top three divisions and giving you a run-down of the opening weekend’s fixtures of the new campaign. Also to note, coverage of the League will remain on the Grassroots Football Show (GFS) on East London Radio throughout the campaign as part of their Intermediate Football section.

If you’d like more info, you can find the EAL on Twitter: @EssexAllianceFL or via their website: http://www.essexallianceleague.com | Thanks for reading & wishing all EAL clubs a good season too.

We begin this preview with a look ‘at-a-glance’ at the sides who will contest the top division of the EAL, including their position last term where aplicable & their Twitter feeds where known. Featuring a heady mix of EAL veterans, new clubs plus a big returning club who has enjoyed success in the Essex Alliance League in the past.

 

EAL Senior Division 2020-21 Constitution

Club

Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
All Prospects 3rd – in EAL Div One @ProspectsAll
Blue Marlin 7th – in EAL Senior @BlueMarlinFC
Chigwell Town New Club @ChigwellTownFC
CSM London 4th – EAL Senior @CSMLondonFC Will play home games at the West Ham Community Grd [3G]  in Beckton this term
DT FC New Club @_dtfc Have signed to play home games at Harlow Arena [3G] this term
FC Baresi 6th – EAL Senior @FC_Baresi Won EAL Div One title in 2018/19
FC Petrocub 3rd – EAL Senior Not known
Jolof Sports Returning Club @JolofSportsFC Last played in EAL Senior in Season 2018-19 – played in Middx County Div One  (Central & East) in Step 8 last term
London Cranes 5th – EAL Senior Not known
Lymore Gardens 10th – EAL Senior @LymoreGardensfc
Rapid Chingford 11th – EAL Senior (Bottom) Not known
Tower Utd 2nd – EAL Div One @TowerUtdFC
West Essex Reserves 2nd – EAL Senior @westessexfcres Winners of Senior Division Cup in 2017/18
 
(13 clubs)
 

 

Now moving on to Division One, which sees three clubs receiving at least a double elevation. One of those clubs are Chadwell Heath Spartans who had a fine debut season in the EAl last term, finishing top of Div Three before the season was curtailed.

EAL Division One 2020-21 Constitution
Club Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
Chadwell Heath Spartans 1st  – EAL Div Three

(double elevation)

@CH_SpartansFC
Eastside 4th – EAL Div One @EastSideFC_
Francis Luke New Club Not known n/a
Frenford ‘A’ 5th – EAL Div Three
(double elevation)
Main: @Frenfordfc n/a
Kit Out London New Club @kol_cc n/a
Leyton Royal New Club Not known n/a
London Park City 7th – EAL Div One @londonarkcity n/a
North East Lions New Club @NorthEastSat1 n/a
Wapping Returning Club Not active n/a
Westhamians New Club @WHamians A previous iteration of the club played in the Essex Olympian League in recent times
Woodford East 1st – EAL Div Four
(Treble elevation)
@WoodfordEastFC n/a
 
(11 clubs)

 

Finally for our focused divisions, here is the Division Two constitution which has a number of familiar names to fans of EAL, plus a few clubs including one making a transition into Saturday Football in Belfry.

 

EAL Division Two  2020-21 Constitution
Club Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
Barkingside ‘A’ New Club Not Known n/a
Belfry New Club to EAL @fc_belfry Previously only played Sunday Football (ESFC)
Chingford Athletic ‘A’ 8th – EAL Senior (as Reserve side) Main: @ChingfordAFC n/a
Cowley Community 5th – EAL Div Two @CowleyFC n/a
Dagenham Utd New Club to EAL @DagenhamUtd_FC Also previously played in Essex Olympian League
Forest Green 9th – EAL Div One

(Bottom)

@Forestgreen19 n/a
Newham Wanderers 4th  EAL Div Three Not known n/a
Old Esthameians 6th –  EAL Div Two Not known n/a
Rainham WMC 2nd – EAL Div Two @RwmcTeam n/a
Royal Forest 4th – EAL Div Two @RoyalForestFC n/a
St Francis 3rd – EAL Div Three @StFrancis1930 n/a
Unitey 7th – EAL Div Two @FCUnitey n/a
 
(12 clubs)

 

Finally for this part of my preview, in the table below shows the sides that will compete in the ‘lower’ two tiers of the Essex Alliance League this season.

 Constitution – EAL Division Three EAL Division Four
Bailey Football Academy (New to EAL) Avondale Rangers
Epping Utd (New) Brentwood Utd Reserves
Fairlop Rovers Chingford Harriers
Flyers U23s Collier Row ‘A’
Forest Havering North (FHN) Athletic (New) Custom House Utd
Glendale Dagenham Utd Reserves
Loughton Lions Emerson Utd Reserves
Lymore Gardens Reserves Newham Royals
Melbourne Sports Royal Forest Reserves
Old Barkabbeyans Reserves Together Utd
   
(10 Clubs) (10 clubs)

 

Alright, now to round off this piece, here are the Fixtures for the opening weekend of the EAL season

 

Fixtures – Sat 5th September (Match Day #1) – Normally 2pm KOs

EAL Premier Division

 

All Prospects  v  West Essex Res   | Castle Green Leisure Centre 

Blue Marlin  v  Chigwell Town   | Ford’s Sports Club (Newbury Park)
CSM London   v   Tower Utd
   | West Ham Community Ground [3G], Beckton

DT FC  v  Rapid Chingford    |  The Harlow Arena  [3G]

FC Baresi  v  Lymore Gardens   |  Britannia Sports Ground, Walthamstow

FC Petrocub  v  London Cranes   | Noak Hill Sports Complex [3G pitch]

 

EAL Division One

 

Chadwell Heath Spartans   v  London Park City  | Mayfield Leisure Centre [3G]

Leyton Royal  v  North East Lions  | Salisbury Hall Sports Ground

Wapping    v   Francis Luke   |  Victoria Park, South Hackney

Woodford East  v  Westhamians   | Debden Park Sch, Loughton

Division Two

 

Chingford Athetic ‘A’  v  Unitey  | Town Mead Leisure Park

Dagenham Utd  v  Cowley Community   | Castle Green Leisure Centre

Rainham WMC  v  Old Esthameians   | Rainham Men’s Club

Royal Forest  v  Newham Wanderers  | Roding Valley Sch, Loughton

 

Division Two

 

Chingford Athetic ‘A’  v  Unitey  | Town Mead Leisure Park

Dagenham Utd  v  Cowley Community   | Castle Green Leisure Centre

Rainham WMC  v  Old Esthameians   | Rainham Men’s Club

Royal Forest  v  Newham Wanderers  | Roding Valley Sch, Loughton

 

Division Three

 

Glendale  v  FHN Athletic  | Roding Valley High Sch, Loughton

Old Barkabbeyans Res  v  Bailey Football Academy  | Barking Abbey Sports Grd

 

Division Four

 

Collier Row ‘A’  v  Emerson Utd Res  | Forest Row Centre, Lodge Lane

Dagenham Utd  Res  v Chingford Harriers   | Castle Green Leisure Centre