Season 2020-21 Preview – Essex Alliance League [EAL 20-21 31.8.20]

 

Written by Scott W  [Twitter:@ScottMHC14] – Non-League/Grassroots Writer

Hello and welcome to a preview of the coming season’s Essex Alliance League {EAL) divisions, focusing on the top three divisions and giving you a run-down of the opening weekend’s fixtures of the new campaign. Also to note, coverage of the League will remain on the Grassroots Football Show (GFS) on East London Radio throughout the campaign as part of their Intermediate Football section.

If you’d like more info, you can find the EAL on Twitter: @EssexAllianceFL or via their website: http://www.essexallianceleague.com | Thanks for reading & wishing all EAL clubs a good season too.

We begin this preview with a look ‘at-a-glance’ at the sides who will contest the top division of the EAL, including their position last term where aplicable & their Twitter feeds where known. Featuring a heady mix of EAL veterans, new clubs plus a big returning club who has enjoyed success in the Essex Alliance League in the past.

 

EAL Senior Division 2020-21 Constitution

Club

Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
All Prospects 3rd – in EAL Div One @ProspectsAll
Blue Marlin 7th – in EAL Senior @BlueMarlinFC
Chigwell Town New Club @ChigwellTownFC
CSM London 4th – EAL Senior @CSMLondonFC Will play home games at the West Ham Community Grd [3G]  in Beckton this term
DT FC New Club @_dtfc Have signed to play home games at Harlow Arena [3G] this term
FC Baresi 6th – EAL Senior @FC_Baresi Won EAL Div One title in 2018/19
FC Petrocub 3rd – EAL Senior Not known
Jolof Sports Returning Club @JolofSportsFC Last played in EAL Senior in Season 2018-19 – played in Middx County Div One  (Central & East) in Step 8 last term
London Cranes 5th – EAL Senior Not known
Lymore Gardens 10th – EAL Senior @LymoreGardensfc
Rapid Chingford 11th – EAL Senior (Bottom) Not known
Tower Utd 2nd – EAL Div One @TowerUtdFC
West Essex Reserves 2nd – EAL Senior @westessexfcres Winners of Senior Division Cup in 2017/18
 
(13 clubs)
 

 

Now moving on to Division One, which sees three clubs receiving at least a double elevation. One of those clubs are Chadwell Heath Spartans who had a fine debut season in the EAl last term, finishing top of Div Three before the season was curtailed.

EAL Division One 2020-21 Constitution
Club Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
Chadwell Heath Spartans 1st  – EAL Div Three

(double elevation)

@CH_SpartansFC
Eastside 4th – EAL Div One @EastSideFC_
Francis Luke New Club Not known n/a
Frenford ‘A’ 5th – EAL Div Three
(double elevation)
Main: @Frenfordfc n/a
Kit Out London New Club @kol_cc n/a
Leyton Royal New Club Not known n/a
London Park City 7th – EAL Div One @londonarkcity n/a
North East Lions New Club @NorthEastSat1 n/a
Wapping Returning Club Not active n/a
Westhamians New Club @WHamians A previous iteration of the club played in the Essex Olympian League in recent times
Woodford East 1st – EAL Div Four
(Treble elevation)
@WoodfordEastFC n/a
 
(11 clubs)

 

Finally for our focused divisions, here is the Division Two constitution which has a number of familiar names to fans of EAL, plus a few clubs including one making a transition into Saturday Football in Belfry.

 

EAL Division Two  2020-21 Constitution
Club Position Last Season (or a Returning/ New Club) Twitter feed Other Info
Barkingside ‘A’ New Club Not Known n/a
Belfry New Club to EAL @fc_belfry Previously only played Sunday Football (ESFC)
Chingford Athletic ‘A’ 8th – EAL Senior (as Reserve side) Main: @ChingfordAFC n/a
Cowley Community 5th – EAL Div Two @CowleyFC n/a
Dagenham Utd New Club to EAL @DagenhamUtd_FC Also previously played in Essex Olympian League
Forest Green 9th – EAL Div One

(Bottom)

@Forestgreen19 n/a
Newham Wanderers 4th  EAL Div Three Not known n/a
Old Esthameians 6th –  EAL Div Two Not known n/a
Rainham WMC 2nd – EAL Div Two @RwmcTeam n/a
Royal Forest 4th – EAL Div Two @RoyalForestFC n/a
St Francis 3rd – EAL Div Three @StFrancis1930 n/a
Unitey 7th – EAL Div Two @FCUnitey n/a
 
(12 clubs)

 

Finally for this part of my preview, in the table below shows the sides that will compete in the ‘lower’ two tiers of the Essex Alliance League this season.

 Constitution – EAL Division Three EAL Division Four
Bailey Football Academy (New to EAL) Avondale Rangers
Epping Utd (New) Brentwood Utd Reserves
Fairlop Rovers Chingford Harriers
Flyers U23s Collier Row ‘A’
Forest Havering North (FHN) Athletic (New) Custom House Utd
Glendale Dagenham Utd Reserves
Loughton Lions Emerson Utd Reserves
Lymore Gardens Reserves Newham Royals
Melbourne Sports Royal Forest Reserves
Old Barkabbeyans Reserves Together Utd
   
(10 Clubs) (10 clubs)

 

Alright, now to round off this piece, here are the Fixtures for the opening weekend of the EAL season

 

Fixtures – Sat 5th September (Match Day #1) – Normally 2pm KOs

EAL Premier Division

 

All Prospects  v  West Essex Res   | Castle Green Leisure Centre 

Blue Marlin  v  Chigwell Town   | Ford’s Sports Club (Newbury Park)
CSM London   v   Tower Utd
   | West Ham Community Ground [3G], Beckton

DT FC  v  Rapid Chingford    |  The Harlow Arena  [3G]

FC Baresi  v  Lymore Gardens   |  Britannia Sports Ground, Walthamstow

FC Petrocub  v  London Cranes   | Noak Hill Sports Complex [3G pitch]

 

EAL Division One

 

Chadwell Heath Spartans   v  London Park City  | Mayfield Leisure Centre [3G]

Leyton Royal  v  North East Lions  | Salisbury Hall Sports Ground

Wapping    v   Francis Luke   |  Victoria Park, South Hackney

Woodford East  v  Westhamians   | Debden Park Sch, Loughton

Division Two

 

Chingford Athetic ‘A’  v  Unitey  | Town Mead Leisure Park

Dagenham Utd  v  Cowley Community   | Castle Green Leisure Centre

Rainham WMC  v  Old Esthameians   | Rainham Men’s Club

Royal Forest  v  Newham Wanderers  | Roding Valley Sch, Loughton

 

Division Two

 

Chingford Athetic ‘A’  v  Unitey  | Town Mead Leisure Park

Dagenham Utd  v  Cowley Community   | Castle Green Leisure Centre

Rainham WMC  v  Old Esthameians   | Rainham Men’s Club

Royal Forest  v  Newham Wanderers  | Roding Valley Sch, Loughton

 

Division Three

 

Glendale  v  FHN Athletic  | Roding Valley High Sch, Loughton

Old Barkabbeyans Res  v  Bailey Football Academy  | Barking Abbey Sports Grd

 

Division Four

 

Collier Row ‘A’  v  Emerson Utd Res  | Forest Row Centre, Lodge Lane

Dagenham Utd  Res  v Chingford Harriers   | Castle Green Leisure Centre

Season 2020-21: Essex Senior & Eastern Senior League South Fixtures

Written by Scott W  [Twitter: @ScottMHC14] – Non-League Writer

Hello and welcome to the first of a fair few blogs looking at the Essex Senior League for the new 2020-21 season. Below are the fixtures for the Opening weekend of League action in the Essex Senior and Eastern Senior South, along with the venues they are being held at.

Essex Senior 

Friday 4th Sept  – West Essex  v  Takeley   | Mayesbrook Park [3G] | 7.45pm KO

 

Saturday 5th September – 3pm KO’s

Cockfosters  v  Hoddesdon Town  | Chalk Lane

Enfield  v  St Margaretsbury   | Woodside

Hadley  v  Woodford Town   | Brickfield Lane

Hashtag Utd  v  Ilford  | Len Salmon Stadium [3G]

 

Redbridge  v  Saffron Walden Town  | Oakside

Southend Manor  v  Sawbridgeworth Town  | Southchurch Park

Sporting Bengal Utd  v  Walthamstow  | Mile End

Stansted  v  Clapton  | Hargrave Park

 

Eastern Senior League South Fixtures – Saturday 5th September  (3pm KOs)

Brimsdown  v  Harwich & Parkeston  | Chadfields

Burnham Ramblers  v  Wormley Rovers   | Leslie Field

Coggeshall Utd  v  Newbury Forest   | West Street

Frenford  v  Holland   | The Drive [3G]

 

Hackney Wick  v  Benfleet   | Spa Road, Witham

Halstead Town  v  Athletic Newham **  | Rosemary Lane

Little Oakley  v  Barkingside   | Memorial Stadium

White Ensign  v  Wivenhoe Town   | Burroughs Park

 

** Athletic Newham is club formerly known as Lopes Tavares

Match Summary: Corinthians 4 – 3 Wakebury (Tues 25 Aug) [PSF 20/21 26.8.20]

Pre-Season Friendly

Venue: Stambridge Memorial Ground

Season 2020-21: Match 3

Tuesday 25th August 2020 – 7.30pm KO

Corinthians: Sky Blue & White Striped Shirts, Black Shorts

Wakebury: Yellow Shirts, Royal Blue Shorts

 

20200825_182015
Stambridge pitch pre-match [Image: Scott W]

Corinthians edge to the win in an enticing pre-season win over battling Wakebury

Corinthians 4 – 3  Wakebury

 

Match Summary & Photos by Scott W [Twitter: @ScottMHC14]

With some parts of normality returning after a hugely challenging last five months, my third pre-season match of season 2020-21 saw me return to Stambridge Memorial Ground to see two good Olympian League teams in Corinthians and Wakebury. Safety measures were in place for both spectators and players alike, with both sides having players unavailable. Joining us for this match was my GFS colleague Pete Dudley along with a few ground-hoppers, which is always nice to see.

The weather was definitely going to play its part in this match with the swirling wind making its presence felt in the first half and with two attack-minded sides, that was going to add to an exciting game. We weren’t disappointed on the latter front as chances came about in the early stages, with a decent visiting attack forcing a good save by home custodian Ethan Lemmon.  Moments later, a breezy team move on the part of the hosts ended with a neat finish by forward Jake Lang to break the deadlock with nine minutes on the watch.

To their credit, the Berries did keep to their attacking ethos, having some good attacks down the flanks and keeping the home defence alert However, their finishing wasn’t clinical enough at this point to make an immediate impact. Meanwhile, at the other end Corinthians also had chances as their rapid supporting forwards were posing a challenge to the opposition defence, though again they also couldn’t make the most of their opportunities.

A free-kick down the left-side channel for the hosts presented a good opportunity with three minutes to play before the break. Midfielder Luke Owen’s delivery evaded the visiting defenders and attacking full-back Bill Wilton was on hand to force it over the line from barely a yard out. The visitors were two goals down at the break, though young forward Harry Kateley had a couple of chances himself to negate the deficit.

Half-Time: Corinthians  2 – 0  Wakebury

20200825_200931
Corinthians in possession building an attack in PSF win over Wakebury

As the darkness approached, so did the threatening clouds as the second half got underway. Again, we didn’t have to wait long for more goals as two minutes into the half, Ben Munday (who scored nine league goals last season) hammered home an absolute thunder-bolt of a strike past Lemmon into the net to halve the hosts’ advantage. As we passed the hour mark, the hosts were getting revved up again and after missing at least two good chances, Lang got his second of the evening on 62 minutes with a well-placed curling finish from twenty-odd yards out to make it 3 – 1 to the hosts.

Once again the visitors responded in short shrift as a accurate free-kick from Munday made it a brace for him as well and kept Wakebury in the match. The hosts are a tough side to match though when they are ‘in the mood’ for goals though and restored their two-goal cushion with twenty minutes remaining through a deft lobbed finish from Jake Hodder – who notched eight times in the league last term, with only a certain Nathan Dewberry scoring more league goals for the club last season.

The action didn’t end there as Billy Bonham-Dare pulled another goal back barely two minutes later for the visitors, who stuck to their task well and that will please the management team of Matt Cardy and Dan Blewett. Unfortunately the driving rain rather influenced the latter stages of this entertaining game and although the hosts got the win, both sides have reason to be happy with their exploits here.

Full-Time: Corinthians  4 – 3  Wakebury

Goal-scorers (Corinthians): Jake Lang [9’ & 62’], Bill Wilton [42’], Jake Hodder [70’]

Goal-scorers (Wakebury): Ben Munday [47’ & 65’], Billy Bonham-Dare [72’]

Referee: Adekola Adeyemi

 

20200825_203155
Still from Corinthians 4 – 3 Wakebury PSF (6)

To close, Corinthians showed once again they are a side fill of goals and enterprising play which will set them up well for the coming season, having kept the vast majority of their squad from last term. A note also for Wakebury who fought their way back into the match very well, despite the worsening conditions in the second half.

These sides compete in Essex Olympian League Division Two (Corinthians) and Division Three (Wakebury) and tonight’s game in a good indication for how these sides will approach their respective divisions. Personal opinion here but I wouldn’t be surprised if both sides are aiming for elevation this term.  Finally, it was good to catch with the management from both sides and I wish them both well for the season ahead.

Season 2020-21: The Fa Vase 1QR Draw (Local Sides) [FAV 20-21 18.8.20]

Fa Vase 2017-18

Compiled by Scott W   [Twitter: @ScottMHC14]

Hello all and welcome to a brief rundown of the draws in the FA Vase 1st Qualifying Round, focused on our local sides in East Anglia. Thanks for Reading.

The FA Vase First Qualifying Round    – Ties to be played on weekend of Saturday 19th September

Peterborough Northern Star  v  Mulbarton Wanderers

Sheringham  v  Newmarket Town

Huntingdon Town  v  Mildenhall Town

Diss Town  v  Fakenham Town

Lakenheath  v  Framlingham Town

Godmanchester Rovers  v  Norwich Utd

Downham Town  v  Ely City

Barkingside  v  Coggeshall Utd

Colney Heath  v  Wivenhoe Town

Brimsdown  v  Clapton

Little Oakley  v  Stotfold

Hackney Wick  v  Halstead Town

Enfield Borough  v  Tower Hamlets

West Essex  v  Haverhill Borough

St Margaretsbury  v  London Colney

Ipswich Wanderers  v  Brantham Athletic

Redbridge  v  May & Baker

Ilford  v  Long Melford

Southend Manor  v  Cockfosters

Sporting Bengal Utd  v  Sawbridgeworth Town

Holland  v  Enfield

Saffron Walden Town  v  Whitton Utd

Harwich & Parkeston  v  Walthamstow

Frenford  v  Newbury Forest

Hashtag Utd  v  Takeley

Hoddesdon Town  v  Langford

Hadley  v  Hadleigh Utd

Athletic Newham (aka Lopes Tavares)  v  Wormley Rovers

 

 

Season 2020-21: The FA Cup EPR Draw (Local sides) [FAC 20-21 18.8.20]

FA Cup Image

Compiled by Scott W   [Twitter: @ScottMHC14]

Hello all and welcome to a brief rundown of the draws in the FA Cup Extra Prelim Round, focused on our local sides in East Anglia. Thanks for Reading.

 

The FA Cup – Extra Prelim Round   (Ties to be played midweek – September 1st)

Long Melford  v  Northampton-on-Chenecks

Whitton Utd  v  Ipswich Wanderers

Newmarket Town  v  Walsham-le-Willows

Hadleigh Utd  v Mildenhall Town

Diss Town  v  Framlingham Town

Gorleston  v  Swaffham Town

Haverhill Rovers  v  Norwich Utd

Woodbridge Town  v  Biggleswade Utd

Stowmarket Town  v  Rothwell Corinthians

Wroxham  v  Arlesey Town

Godmanchester Rovers  v  Ely City

Redbridge  v  Harpenden Town

Park View  v  Hashtag Utd

 

Harlow Town  v  Enfield

Clapton  v  Sporting Bengal Utd

Hoddesdon Town  v  FC Clacton

New Salamis  v  Colney Heath

Southend Manor  v  Ware

Walthamstow  v  London Lions

Saffron Walden Town  v  Little Oakley

Baldock Town  v  St Margaretsbury

Stansted  v  Takeley

Cockfosters  v  Stanway Rovers

Hullbridge Sports  v  Hadley

Sawbridgeworth Town  v  Romford

Brantham Athletic  v  Benfleet  

Woodford Town   v  London Colney

West Essex  v  Crawley Green

Ilford  v  Halstead Town

 

 

 

 

Pre-Season 2020-21: Results from Saturday 15th August [PS 20/21 15.8.20]

Compiled by Scott W  (Twitter: @ScottMHC14)

Hello all & welcome to the known results for this weekend of Pre-season games across the area, taking in Essex Senior, Essex Olympian, Eastern Senior League South & Essex Alliance League sides and more with more than 50 fixtures listed here. Thanks for reading.

Results – Saturday 15th August

 

Alliance Cup Results (Essex Alliance League-linked Competition)

Avondale Rangers  0 – 5  Chadwell Heath Spartans

Chingford Athletic ‘A’  3 – 4  Upshire Forest

CSM London  7 – 1  Chingford Utd

Fairlop Rovers 0 – 3  Frenford ‘A’

 

Pre-Season Friendlies 

AFC Sudbury Reserves  0 – 4  Wivenhoe Town (12pm KO)

Aveley  2 – 0  FC Romania

Barking  2 – 0  Maldon & Tiptree

Basildon Town  1 – 3  Sawbridgeworth Town

Basildon Utd  3 – 1  Billericay Town XI

Bowers & Pitsea  3 – 0   Hullbridge Sports

Brimsdown  2 – 2  Ilford

 

Buckhurst Hill  6 – 0  Ware Sports

Buckhurst Hill Reserves  2 – 0  FC Baresi

Burnham Ramblers  1 – 1  Tilbury

Burgess Hill Town  1- 1  Grays Athletic

Bush Hill Rangers  1 – 4  New Salamis (2pm KO)

Canvey Island  1 – 1  Hornchurch (1pm KO)

Catholic United  1 – 2 Frenford

 

Chingford Athletic  2 – 2  Cuffley

Clapton CFC  0 – 3  Dunmow Town

Claydon  1 – 3 Tiptree Heath

Custom House United  2 – 0  Lymore Gardens Reserves

Debden Park  2 – 1 Glendale

East Thurrock Utd  3 – 1  Witham Town

Emerson Utd  3 – 3  Brentwood Utd

Enfield Town  2 – 3  Brentwood Town   (1pm KO)

FC Hamlets  1 – 3  Jolof Sports

 

Felsted Rovers AFC  1 – 3 Bishop’s Stortford Swifts (1pm KO)

Fisher  2 – 2  Saffron Walden Town

Great Wakering Rovers  1 – 3  Waltham Abbey

Hackney Wick  3 – 3  Sporting Bengal United (at Mabley Green, 2pm KO)

Halstead Town  1 – 2 Walthamstow

Harold Wood Athletic  4 – 4  May & Baker (2pm KO)

Herongate Athletic  1 – 1  Springfield (2pm KO)

Hullbridge Sports ‘A’  2 – 4  Corinthians

 

Lakeside United  4 – 3 Ramsden Scotia

Leigh Ramblers  3 – 2  Benfleet

London Colney  0 – 6  Hadley

Manford Way  6 – 0  Harold Wood Athletic Reserves

Old Southendian  2 – 2  Leigh Town

Old Southendian Res  4 – 1 Chingford Athletic Res

Oxhey Jets 5 – 2  White Ensign

Park View  2 – 4  Woodford Town

 

Pitsea Athletic  1 – 1 Corinthians Reserves  (12pm KO)

Rayleigh Town 3 – 1  White Notley

Rayleigh Town Res  2 – 6  Hullbridge Sports U23s

Rainham WMC  2 – 3  Dagenham Utd XI

Runwell Sports  0 – 4   Hutton (2pm KO)

Ryan  0 – 5  Clapton

 

Snaresbrook  5 – 2  Shenfield AFC

Southend Manor  1 – 1  Stanway Rovers

Southminster United  3 – 1  Rayleigh Town Development (2pm KO)

St Albans City  5 – 2 Hashtag United

Stanway Pegasus  2 – 2 Coggeshall United

Toby  4 – 0  Epping Town (2pm KO)

Wakebury  11 – 1 Ashingdon    (at Basildon Post Office Sports Club – 11.30am KO)

 

 

 

Pre-Season 2020-21: Results from Saturday 8th August [PS 20/21 8.8.20]

Compiled by Scott W  (Twitter: @ScottMHC14)

Hello all & welcome to the known results for the second weekend of Pre-season games across the area, taking in Essex Senior, Essex Olympian & Eastern Senior League South sides with a few more results added in, all from Saturday 8th August.

Results – Saturday 8th August

Ashingdon  1 – 11  Corinthians Res (at Cherry Orchard Lane, 1pm KO)

Bearsted  2 – 0  Walthamstow

Bishop’s Stortford  10 – 1  Enfield

Bowers & Pitsea  1 – 0  Basildon United

Buckhurst Hill  3 – 0  Coggeshall United

Burnham Ramblers  1 – 2  Witham Town

Canvey Island  2 – 3  Wingate & Finchley

Chadwell Heath Spartans 3 – 0 Chingford Ath ‘A’ (Alliance Cup)

Chingford Harriers  1 – 7  Glendale

Clapton CFC  5 – 1  Sporting Hackney

Corinthians  1 – 2  Rayleigh Town

Corinthian 1 – 0  Barking

Corinthian (Kent) 1 – 3 Catholic Utd

Custom House United  2 – 1  Newham Royals

FC Baresi  4 – 2  Westhamians

Hackney Wick  0 – 3  Redditch United

Harold Wood Athletic  1 – 2  Stansted

Harold Wood Athletic Res 2 – 5 Toby Res

Hastings Utd  3 – 0  Grays Athletic

Heybridge Swifts 3 – 1 Lopes Tavares (soon to be renamed ‘Athletic Newham’)

 

Hullbridge Sports  2 – 2  Welling Town

Hutton 3 – 1 Newbury Forest (at New Lodge, 12.30 KO)

Hutton Reserves 1 – 0  Sawbridgeworth Town Reserves (at New Lodge, 2.45 KO)

Jolof Sports  3 – 1  FC Hamlets

Kelvedon Social  2 – 0  Cressing

Laindon Republic  0 – 0  Southminster United

Leigh Ramblers  5 – 1  Ramsden Scotia

Leiston 9 – 1  Norwich CBS

Leytonstone Utd  3 – 2  North East Lions

London Colney  3 – 1  Ilford

Manford Way  3 – 4  Bishop’s Stortford Swifts  (12.15pm KO)

May & Baker 5 – 1 St Margaretsbury (1pm KO)

New Salamis  7 – 0  Hoddesdon Town (12pm)

Norwich Utd 1 – 0 Acle Utd

Old Southendian  3 – 2  Hullbridge Sports U23

Oracle Components  5 – 1  Roydon

Phoenix Sports  3 – 2  Great Wakering Rovers

Punjab United  0 – 3  Sporting Bengal United

Runwell Sports 3 – 2  Springfield

Runwell Sports Reserves  0 – 2  Springfield Reserves

Southend Manor 1 – 2  Leigh Town (at Waterside Farm, Canvey)

Tooting & Mitcham Utd  2 – 0  Fisher

Wembley  4 – 0  London Tigers

West Essex  4 – 1  Welwyn Garden City (12pm KO)

West Essex Res  1 – 2  Toby

Weston-super-Mare  10 – 0  Banwell

Wingate & Finchley U23  6 – 4  Potton Utd XI

Woodford East  6 – 4  Lymore Gardens

Wormley Rovers 2 – 2 Sawbridgeworth Town

Preview: Essex Olympian League Divisions Opening Weekend [EOFL 20-21 27.8.20]

20200201_135736
Archive Image – Leigh Town v Corinthians (Feb 2020 EPC Q-Final)

Written by Scott W [Twitter: @ScottMHC14]

Hello everyone and welcome to a preview of the Opening Weekend of the 2020-21 Essex Olympian League season, taking in all of the fixtures across League & the Senior League Cup. Given that the EOFL Premier Division sits at Step 7 (or to quote the new FA buzzword – a ‘NLS Feeder League’ – I know I prefer the former phrase), it has got the go-ahead, subject to changes & guidelines, to begin on Saturday September 5th.

On the opening day, the Premier Division does take ‘centre stage’ with regards to the League action, with the bulk of Senior One to Three sides in Cup action. The intention at this stage is that I’ll continue with the EOFL round-ups most weeks (at least) on this blog this season though I do ask EOFL Clubs to pass on goal-scorers & results where possible. Also I have to mention that until further notice, matches at Step 7 (EOFL Premier Division) will be played Behind Closed Doors, as per FA directives issued on August 4th.

Finally, if there is any info that is inaccurate, could I ask clubs to DM me on Twitter and I will amend, thank you. Every effort has been made to keep it up to date.

 

Saturday 5th September 2020 (2.30pm KOs unless stated)

EOFL Premier Division

Buckhurst Hill  v  Kelvedon Hatch   | Roding Lane

Catholic Utd  v  Canning Town  | Len Forge Centre [3G]**

Hutton  v  Basildon Town    | Polo Fields

Old Southendian  v  Bishop’s Stortford Swifts   | Garon Park [3G]

Rayleigh Town  v  Harold Wood Athletic   | London Road

Springfield  v  Leigh Ramblers   |  Springfield Hall Park

Sungate  v  Shenfield AFC   | Ilford Wanderers RFC

 

** = Indicates Catholic Utd’s new home ground for 2020-21 Season

 

EOFL Division One

Old Chelmsfordians  v  Rayleigh Town Res  | Lawford Lane

 

EOFL Division Two

Beacon Hill Rovers  v  Old Southendian Res   | Wickham Bishops Spts Gound

Harold Wood Athletic Res v  Leigh Town   | Harold Wood Park [Pitch #1]

 

EOFL Division Three

Basildon Town Res  v  Buckhurst Hill Res   | Basildon Sports Club

Toby Res  v  Leigh Town Res   | Ford’s, Newbury Park [Toby pitch]

 

EOFL Division Four

Chingford Athletic Res  v  Galleywood Res   | Town Mead [3G]

Shenfield AFC Res  v  Old Chelmsfordians Res   | The Drive, Warley

 

EOFL Senior Five

Collier Row Res  v  Epping Town Res   | Forest Row Centre (Pitch #2)

Herongate Athletic Res  v  Shoebury Town Res   | Billericay Road, Herongate

Roydon  v  AS Rawreth Res   | Roydon Playing Fields

Runwell Sports Res  v  Springfield Res  | St Luke’s Park

 

 

EOFL Senior League Cup – Round 1 (2.15pm KOs unless stated)

 

Collier Row  v  Toby  | Forest Row Centre (Pitch #1)

Corinthians  v  Runwell Sports   | Stambridge Memorial Ground

Epping Town  v  Hullbridge Sports ‘A’   | Epping Rugby Club, Upland Rd**

Hashtag Utd Development  v  Manford Way   | Barleylands Road

 

Laindon Orient  v  Ongar Town  | Markhams Chase, Laindon Link

Lakeside Utd  v  Snaresbrook   | Lakeside Spts Grd [3G] | (2.30pm KO)

May & Baker Res  v  Newbury Forest Res   | May & Baker FC

Old Barkabbeyans  v  Galleywood   | Barking Abbey School, South Park Drive

Ramsden Scotia  v  FC Hamlets   | Nursery Sports Ground

 

Ryan  v  AS Rawreth  | Wadham Lodge Spts Grd [Inter. Grass Pitch]

Shoebury Town  v  ACD Utd   | Cupid’s CC (Pitch #2), Shoeburyness

Wakering Sports  v  Rochford Town   | Cupid’s CC (Pitch #1), Shoeburyness

 

** Denotes that Epping Town will play home games at Epping Rugby Club this season, leaving previous home Stonards Hill for 2020-21

Pre-Season 2020-21: Results from Saturday 1st August [PS 20/21 1.8.20]

Compiled by Scott W  (Twitter: @ScottMHC14)

Hello all & welcome to the known results for today’s opening weekend of Pre-season games across the area, taking in Essex Senior, Essex Olympian & Eastern Senior League South sides with a few more results added in.

 

Saturday 1st August Results

Basildon Town 3 – 1 Barnston AFC

Basildon Town Reserves 0 – 3 Lakeside United

Bush Hill Rangers 2 – 2 Brimsdown

Chadwell Heath Spartans 0 – 3 Clapton CFC

Chingford Athletic 1 – 0 West Essex

Cressing 0 – 2 Springield

Corinthians Res 5 – 1 Ekco Whitecaps

 

CSM London 2 – 1 Unitey

Custom House Utd 3 – 6 Glendale

FC Kulture Klub 3 – 1 Chingford Athletic Res

Debden Park 3 – 1 Dagenham United

Epping Town 2 – 2 Jolof Sports (at Ashton Playing Fields)

Fisher 1 – 0 Basildon United

 

Guru Nanak 1 – 3  Sporting Bengal United (2pm)

Harold Hill 2 – 5 Ilford XI (at Henderson Sports & Social Club)

Harold Wood Athletic 1- 2 Laindon Orient (Midday KO)

Harold Wood Athletic Reserves 1 – 2 Rayleigh Town Reserves

Hashtag United 5 – 1 Frenford

Hatfield Peverel 0 – 4 Rayleigh Town

 

Herongate Athletic 3 – 2 Wakebury

Heybridge Swifts 2 – 1 Coggeshall United

Hutton 3 – 1 Toby

Leigh Town 0 – 4  Manford Way

May & Baker Res 2 – 2 West Essex Res

Old Southendian 1 – 2 Old Southendian Res

Runwell Sports 2 – 2  Clapton

Sawbridgeworth Town 0 – 3 Sporting Hackney (11am KO)

Shoebury Town 3 – 3 Shenfield AFC

Southend Manor 1 – 2  Lopes Tavares (at Cupids County Club)

Walthamstow 2 – 1 Harpenden Town

Wakebury Res 2 – 3 Harold Wood Athletic 3rd Team

White Ensign 4 – 2 Stansted

 

Season 2020/21 Cup Draws: Essex Olympian League Cups First Round [EOFL 20/21 31.7.20]

20200111_141521
Archive Still from Wakebury 3 – 1 Corinthians Res from EOFL Div Three 2019-20

Compiled by Scott W  [Twitter:@ScottMHC14]

Hello all and welcome to this piece looking at the Draws for both the Essex Olympian League (or EOFL) Senior League Cup and Reserve League Cup which they have announced for Season 2020/21, despite the possibility still remaining of the upcoming season being affected by the ongoing uncertainty. Both Finals are due to once again take place at Bishop’s Stortford’s Woodside in May 2021. The brackets after each tie indicates which division they are playing in.

EOFL Senior League Cup 2020-21

First Round matches (as drawn, not A – Z)

Ramsden Scotia  v  FC Hamlets      (all-Senior One tie)

Hashtag Utd Development  v  Manford Way    (Senior Four v Senior One)

Old Barkabbeyans  v  Galleywood    (Senior Five v Senior One)

May & Baker Reserves   v  Newbury Forest  Reserves   (Senior Two v Senior Five, Reserves competing in this Cup as both First Teams play in Step 6)

Collier Row  v  Toby    (Senior Three v Senior One)

Ryan  v  AS Rawreth     (all-Senior Two clash)

Leytonstone Utd  v  Leigh Town    (Senior Four v Senior Two)

Shoebury Town  v  ACD Utd    (Senior One v Senior Three)

Epping Town   v  Hullbridge Sports ‘A’   (Senior Two v Senior Three)

Wakering Sports  v  Rochford Town   (all-Senior Two)

Lakeside Utd  v  Snaresbrook   (Senior Three v Senior One)

Chingford Athletic  v  Wakebury   (Senior One v Senior Three)

Laindon Orient  v  Ongar Town    (Senior Two v Senior One)

Corinthians  v  Runwell Sports    (Senior Two v  Senior One)

 

EOFL Reserve League Cup 2020-21

First Round (as drawn)

Bishop’s Stortford Swifts Res  v  Springfield Res  (An All-Division Five tie)

Herongate athletic Res  v  Laindon Orient Res  (Division Five v Division Four)

Old Chelmsfordians Res  v  Chingford Athletic Res (all-Division Four tie)

Wakering Sports Develoment  v  Buckhurst Hill Res (Division Five v Division Three)

Epping Town Res  v  Runwell Sports Res  (all-Division Five tie)

Leigh Ramblers Res  v  Ongar Town Res   (Division Five v Division Four)

Harold Wood Athletic Res  v Shoebury Town Res  (Division Two  v Div Five)

Corinthians Res  v  Catholic Utd Res   (Division Three v Div Four)

Hutton Res  v  Basildon Town Res  (all-Division Three tie)

AS Rawreth Res  v  Wakering Sports Res  (Division Five v Division Four)

Canning Town Res  v  Galeywood Res  (all-Division Four tie)

Collier Row Res  v  Shenfield AFC Res  (Division Five v Division Four)

Old Southendian Res  v  Leigh Town Res  (Division Two v Division Three)

Toby Res  v  Manford Way Res  (all-Division Three tie)

 

At present, the EOFL season is set to begin on September 5th though that could change at short notice. Thanks for reading.